Gebelikte Şeker Yükleme Testi

Gebelikte Şeker Yükleme Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Gebelikte şeker yükleme testinin yapılıp yapılmaması konusunda son yıllarda yapılan tartışmalar, maalesef anne ve bebek sağlığını yakından tehdit etmektedir. Şeker yükleme testinin gerekliliği, tüm bilim camiasında bilinen ve oldukça da önemsenen bir konudur. Gebelikte şeker yükleme testi, gebelik şekeri olarak bilinen (gestasyonel diyabet) gebelikte ortaya çıkan diyabet hastalığının tanısı için oldukça önemli bir testtir. Diyabet, kanda glukoz (vücudumuzun ana enerji kaynağı olan şeker) seviyesinin yüksek seyretmesine neden olan bir hastalıktır.

Hastalık genellikle; aşırı kilolu, önceki gebeliğinde diyabet öyküsü olan, daha önce iri bebek doğuran ya da önceki gebeliğinde ölü bebek öyküsü olan kadınlarda daha sık görülmektedir. Gebelikte şeker yükleme testi, 24-28.haftalarda yapılmaktadır. Bazı hekimler risk faktörü varken bu testin yapılmasını önemsiyorken bazı hekimler ise risk faktörü olmaksızın tüm gebelere uygulanmasını önemsemektedir. Yine uygulama içeriği de hekimlere göre farklılık gösterebilmektedir. 50 gr, 1 saatlik test yapıldıysa, 1. saat kan glukoz değerinin 140 mg/dl nin üzerinde olması durumunda, doktorunuz, kesin tanıyı koyabilmek için, 100 gr, 4 saatlik 2. bir şeker yükleme testi isteyecektir. 185 mg/dl nin üzerinde çıkması durumunda ise, bu 2. teste gerek kalmadan, gebelik diyabeti olduğunuz tanısı konacaktır. Tedavisinde, düzenli kan şekeri ölçümü takibi vardır. Öncelikle gebenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerekmektedir. Hastalık seyrine göre kalori kısıtlaması ve egzersizler önerilebilir ve kilo kontrolü yapılır. Bu durum ilgili herhangi bir düzelme olmadıysa, ilaç tedavisi gerekebilmektedir.

Gebelik şekeri hem anne hem bebek için oldukça riskli durumlara sebep olabilmektedir. Riskli durumlarla karşı karşıya kalmamak için gebelikte şeker yükleme testi yapılmalıdır.

Sevgiyle…

Hakkımda

Hamile Rehberlik Hizmetleri

Çalışma Saatlerim

Pazartesi-Cuma: 9:00 - 18:00
Cumartesi: 9:00 - 16:00

İletişim

Derince / KOCAELİ
Telefon: 02129983323
Email: ebefulya@gmail.com

Haber Bülteni

2020@ Fulyaebe.com Tüm Hakları Saklıdır.

Bana yazın :)
Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabilirim?🤗