Yumurtlama Günü Hesaplama

Yumurtlama Günü Nasıl Hesaplanır?

Yumurtlama zamanını hesaplamak için özellikle düzenli adet görmek gerekiyor. Ancak düzensiz adet gören kadınlarda da yumurtlama günü hesaplanabileceği gibi çok güvenilir bir yöntem olmayacaktır.

Düzenli adet gören bir kadın iseniz, kendi hesapladığınız bir sonraki adet tarihinizin başlangıç gününden 14 gün geri sayarak yumurtlama gününüzü hesaplayabilirsiniz. Örneğin; 28 günde bir adet görüyorsanız 14.gün, 32 günde bir adet görüyorsanız 18. gün olası yumurtlama gününüzdür.

Bir örnek ile daha da netleştirelim bu durumu. Örneğin; 20 Mayıs tarihinde adet olmayı bekliyorsunuz, bu tarihten 14 gün geri sayıyoruz ve 6 Mayıs olası yumurtlama gününüzdür. Yumurtlama gününüzü hesaplamak için özellikle hepimizin artık telefonlarında yer alan özel günler uygulamalarını da kullanabilirsiniz.

Yumurtlama zamanında vücudumuzda da birçok değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler arasından en sık yaşananlar; genital akıntının daha yapışkan ve sümüksü olması, vücut sıcaklığının yükselmesi ve kasık ağrısının olması sayılabilir. Ancak her kadın bu durumları fark edemeyedebilir. Bu değişiklikler sayesinde de yumurtlama günü hesaplanabilir. Örneğin vücut sıcaklığının her sabah düzenli olarak ölçülerek kaydedilmesi ile de yumurtlama günü hesaplanabilir. Bu yöntemde yumurtlamayla birlikte vücut sıcaklığının arttığını çok net bir şekilde, birkaç ay takip sonrası anlayabilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise özellikle kendi hesaplarına güvenemeyen kadınlar için oldukça kolay bir test olan LH testidir. LH testlerini eczanelerden satın alabilirsiniz. LH bir hormondur. Bu hormon, yumurtlama olmadan ortalama 36 saat öncesinde çok yüksek bir değere ulaşır. Bu test idrar ile yapılmaktadır. İdrardan bakılan yumurtlama (ovülasyon) testi olarak da bilinmektedir.

Spermlerin kadın genital sisteminde ortalama 72 saat canlı kalabildikleri ve yumurtanın ise 24 saat ömrü olduğu için hesapladığınız yumurtlama gününün 3 gün öncesi ve 1 gün sonrası olan süreçte gebe kalma ihtimaliniz daha yüksektir. Bunu da örnekleyerek daha da netleştirelim. Örneğin; hesapladığınız yumurtlama günü 20 Mayıs ise 17 Mayıs ve 21 Mayıs arasındaki süreç, gebe kalma olasılığınızın daha yüksek olduğu dönemdir.

Hakkımda

Hamile Rehberlik Hizmetleri

Çalışma Saatlerim

Pazartesi-Cuma: 9:00 - 18:00
Cumartesi: 9:00 - 16:00

İletişim

Yahyakaptan Mah. Şehit Ali İhsan Çakmak Sk. No:10 İmsa İş Merkezi Kat:3 (Fulyaebe Hamile Rehberlik Hiz.) İzmit – Kocaeli
Telefon: 02129983323
Email: ebefulya@gmail.com

Haber Bülteni

2020@ Fulyaebe.com Tüm Hakları Saklıdır.

Bana yazın :)
Sohbete Başla
Size nasıl yardımcı olabilirim?🤗